Coraz częściej słyszę zapytanie, Panie, a co to za różnica i to model 3d i to... Czym to się różni...

 

Model 3D do silnika gier:

  1. Optymalizacja: Modele do gier muszą być zoptymalizowane pod kątem wydajności. Oznacza to ograniczenie liczby wielokątów (poligonów) do minimum, aby gra działała płynnie nawet na mniej wydajnym sprzęcie.

  2. Textury i materiały: Tekstury są zazwyczaj skompresowane, a materiały uproszczone, aby skrócić czas ładowania i renderowania w czasie rzeczywistym.

  3. Animacje: Modele są często przygotowywane do animacji w czasie rzeczywistym, co wymaga użycia „riggingu” (szkieletu) i prostych deformacji.

  4. Oświetlenie: W wielu przypadkach korzysta się z tzw. map oświetlenia (lightmaps), czyli wcześniej wyliczonych efektów świetlnych, aby przyspieszyć renderowanie w czasie rzeczywistym.

  5. Rozdzielczość detali: Detale mogą być „przeniesione” na tekstury za pomocą tzw. map normalnych czy map wypukłości, zamiast faktycznej geometrii.

Model 3D do wizualizacji:

  1. Wysoka szczegółowość: Modele do wizualizacji często mają dużo więcej poligonów, aby oddać detale jak najdokładniej, zwłaszcza przy statycznych renderach.

  2. Jakość tekstur: Tekstury są zazwyczaj w wysokiej rozdzielczości, aby wyglądały realistycznie nawet z bliska.

  3. Materiały: Stosowane są zaawansowane materiały złożone z wielu warstw (np. odbicia, przezroczystość), które realistycznie reagują na oświetlenie.

  4. Renderowanie offline: Modele są przygotowywane pod kątem renderowania w wysokiej jakości za pomocą złożonych algorytmów (np. ray tracing), co nie wymaga ograniczeń wydajnościowych w czasie rzeczywistym.

  5. Oświetlenie: Bardzo szczegółowe i realistyczne, czasami z wykorzystaniem HDR i złożonych efektów świetlnych.



sources: https://thundercloud-studio.com/article/topology-for-low-poly-game-characters/

Komentarze

Popularne posty